Kategorie
Uncategorized

Współcześni mężczyźni potrzebują przestrzeni, żeby spuścić powietrze z balonika oczekiwań

Paradoks wyboru sprawia, że młodsze pokolenie mężczyzn czuje się zagubione. Mówiono im, że mogą być kim chcą, ale teraz nie wiedzą, kim chcą być. To powoduje stres i brak pewności siebie – mówi socjolożka Katarzyna Krzywicka-Zdunek.

Czytaj więcej:

https://i.pl/katarzyna-krzywicka-zdunek-wspolczesni-mezczyzni-potrzebuja-przestrzeni-zeby-spuscic-powietrze-z-balonika-oczekiwan/ar/c1p2-26576091

Kategorie
Uncategorized

Fotografia porodowa, czyli czy warto uwieczniać intymne chwile?

– W naszych głowach wryte jest, że poród to nie jest piękne wydarzenie, że kobieta nie będzie tam wyglądała ładnie więc po co zdjęcia? – powiedziała Ania Wibig, fotografka porodów. – Tylko później po porodzie większość kobiet mówi, że moment kiedy przytuliła dziecko po raz pierwszy to najpiękniejszy moment w jej życiu.

Goście: Anna Wibig – fotografka, mama oraz Dorota Peretiatkowicz z portalu socjolozki.pl

Posłuchaj:

https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/3408400,Fotografia-porodowa-czyli-czy-warto-uwieczniac-intymne-chwile

Kategorie
Uncategorized

Co piąty pracownik na świecie czuje się samotny. Im młodszy i im częściej pracuje zdalnie, tym gorzej

W Polsce tylko jedna osoba na 10 angażuje się w swoją pracę. Mniej zaangażowani w swoją pracę są tylko Hiszpanie, Włosi, Francuzi, Szwajcarzy i mieszkańcy Luksemburga. Stewart, doradca kredytowy, Wielka Brytania: „Są chwile, kiedy wracasz do domu i jesteś bardzo zestresowany, bardzo, bardzo zestresowany. I myślę, że im dłużej w tym siedzisz, tym bardziej się do tego przyzwyczajasz”.
Czytaj więcej:
Kategorie
Uncategorized

Wakacje 2024: jak odpoczywają Polacy? Urlopowe nawyki rodaków okiem socjolożek

Katarzyna Krzywicka-Zdunek i Dorota Peretiatkowicz, czyli socjolożki.pl, przyjrzały się wakacyjnym planom Polaków, przeprowadzając badania opinii publicznej. Dane wskazują, że wakacje stają się dla rodaków… luksusem. Niemal co czwarty Polak (24%) całkiem odmówi sobie wakacyjnego wyjazdu, jednak są to głównie osoby prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe. A rodziny z dziećmi? Wybiorą się w podróż po Polsce czy za granicę?

Czytaj więcej: https://www.se.pl/styl-zycia/porady/wakacje-2024-jak-odpoczywaja-polacy-urlopowe-nawyki-rodakow-okiem-socjolozek-aa-kniF-qcBr-MYmu.html

Kategorie
Uncategorized

Urlop macierzyński to nie urlop. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany stereotypów

W Polsce wciąż żywy jest stereotyp, zgodnie z którym opieka nad małym dzieckiem i jednoczesne zajmowanie się domem to naturalna, niewymagająca szczególnego wysiłku rola kobiety, a nie ciężka praca wymagająca uznania i wsparcia. Według dostępnych danych kobiety w Polsce poświęcają niemal dwukrotnie więcej czasu bezpłatnej pracy opiekuńczej i domowej niż mężczyźni. Trwa zbieranie podpisów pod petycją do rządu w sprawie zmiany wspierającego szkodliwe przekonania określenia „urlop macierzyński / rodzicielski / ojcowski” na „przerwa macierzyńska / rodzicielska / ojcowska”.

Czytaj więcej: Urlop macierzyński to nie urlop. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany stereotypów – Styl życia (onet.pl)

Kategorie
Uncategorized

Nie będzie już urlopu macierzyńskiego? „Siedzi w domu, czyli nic nie robi”

Urlop macierzyński to nie urlop? Oczywiście, że nie. To ciężka praca, która z wypoczynkiem nie ma nic wspólnego. Trwa zbieranie podpisów pod petycją do rządu w sprawie zmiany określenia. Być może niedługo już nie będzie „urlopu” a „przerwa”.

Czytaj więcej:  https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,31010690,nie-bedzie-juz-urlopu-macierzynskiego-siedzi-w-domu-czyli.html#s=amtp_pnHP_gallery_button

Kategorie
Uncategorized

Staffing: Jak reagować, kiedy pracownik prześladuje pracodawcę

Staffing może przejawiać się w codziennej komunikacji, sposobie wykonywania pracy oraz naruszaniu wizerunku pracodawcy. Socjolożki Kasia Krzywicka-Zdunek i Dorota Peretiatkowicz wyjaśniają, jak zapobiegać pojawieniu się tego zjawiska w firmie oraz jak wpływa ono na relację pracowników z pracodawcą.

Czytaj więcej:

https://www.vogue.pl/a/czym-jest-staffing-i-jak-mu-zapobiegac

Kategorie
Uncategorized

Janusz Sielicki o sztucznej inteligencji

Z jakich urządzeń elektronicznych najczęściej korzystamy, które zawierają technologie AI?

Zapraszamy do obejrzenia dyskusji z Januszem Sielickim, Partnerem w IRCenter o nowoczesnych technologiach, zwłaszcza o sztucznej inteligencji (AI), która jest coraz bardziej obecna w naszym codziennym życiu.

https://www.youtube.com/watch?v=vgCsKkkZU24

Sztuczna inteligencja jest obecna w wielu urządzeniach, z których korzystamy na co dzień. Oto kilka przykładów:

  • Smartfony – Mają wbudowane asystenty głosowe (np. Siri, Google Assistant), które korzystają z AI do rozpoznawania mowy i udzielania odpowiedzi.
  • Lodówki – Nowoczesne lodówki mogą analizować zawartość, sugerować przepisy i tworzyć listy zakupów.
  • Pralki – Mogą dostosowywać cykle prania do rodzaju tkanin i poziomu zabrudzenia, optymalizując zużycie wody i energii.
  • Roboty sprzątające – Mapują i uczą się układu pomieszczeń, aby skutecznie sprzątać.
  • Systemy bezpieczeństwa domowego – Wykorzystują AI do analizy obrazów z kamer, rozpoznawania twarzy i detekcji nietypowych zachowań.
  • Samochody – Wykorzystują AI do nawigacji, analizy warunków drogowych, a w przyszłości do autonomicznej jazdy.

Kategorie
Uncategorized

Janusz Sielicki o aktywności w social mediach

Czy to co czytamy w internecie jest faktycznie opinią większości?

Kto tak naprawdę tworzy treści, które czytamy i oglądamy, jak się to ma opinii publicznej.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Janusz Sielicki w Tvp3 Warszawa na temat aktywności Polaków w mediach społecznościowych.

Janusz Sielicki – znaczenie mediów (youtube.com)

Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem „Nowe Media 2024 – W pogoni za kontentem”

Media Jutra Multiscreening – Oferta na raport syndykowany (ircenter.com)

ircenter widzimynieoczywiste nowemedia mediaspolecznosciowe