OBOWIĄZKI W DOMU W CZASIE KORONAWIRUSA

Okres panademii to czas zdecydowanych zmian w codziennym życiu zarówno w zakresie pracy zawodowej jak i w życiu prywatnym. Pobyt w domu powoduje wzmocnienie ról – kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni deklarują, że więcej czasu w porównaniu do sytuacji przed pandemią poświęcają na sprzątanie i gotowanie, zajmowanie się dziećmi oraz modlitwę. 

Jak wygląda podział obowiązków w czasie koronawirusa?

I tu ponownie większość obowiązków spada na kobiety. Niemal dwukrotnie częściej, niż mężczyźni zajmują się one obecnie gotowaniem, sprzątaniem, zmywaniem naczyń, odrabianiem lekcji z dziećmi i zajmowaniem się nimi. Pranie to nieustająco domena kobiet. Jeśli chodzi o robienie zakupów i płacenie rachunków – panuje największe partnerstwo.

Okres pandemii skłania nas również do refleksji

W odniesieniu do tego jak zmienią się nasze role po tym jak minie czas izolacji. Najwięcej ankietowanych uważa, że po epidemii koronawirusa kobiety bardziej zaangażują się w życie rodzinne, ale również iż będą bardziej doceniane za to co robią w domu i bardziej zaangażują się w wychowanie dzieci. Co ciekawe taką opinię częściej wyrażały kobiety, niż mężczyźni.

Oczekujemy również, że nastąpi bardziej sprawiedliwy podział obowiązków

Co ciekawe, co drugi mężczyzna jest zdania, że kobiety będą częściej rezygnowały z pracy, jeśli zarobki męża będą wystarczające, aby mogły zajmować się domem. Kolejne 3 miesiące izolacji przed nami. Dzieci nie wrócą już do szkół przed wakacjami, następuje kolejna reorganizacja naszego życia. Jak wpłynie to nasze życie rodzinne? Jak zmieni się podział ról w sytuacji, gdy jeden z rodziców będzie już mógł wrócić do pracy? Jak zorganizujemy wolny czas dzieciom i na kim będzie spoczywał ten obowiązek?

IRCenter będzie w dalszym ciągu monitorować te zmiany i sprawdzać na ile są one związane z pandemią, a na ile staną się naszą codziennością.

Raporty

Aby pobrać raport wypełnij formularz

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email