CO POLACY MYŚLĄ O WOJNIE I UCHODŹCACH?

Zbadaliśmy, jak Polacy postrzegają różne zjawiska kryzysowe.

Dziś kolejny obszar i zaskakujące dane na temat WOJNY I UCHODŹCÓW.

Badanie pokazuje, że duża część społeczeństwa jest zmęczona wojną i kryzysem uchodźczym, ale nie obawiamy się raczej że Rosja napadnie na Polskę. 

 

  • Połowa Polaków (50%) sądzi, że polski rząd bardziej troszczy się o Ukraińców niż o Polaków, przy czym zdecydowanie tak sądzi co czwarty Polak (27%).
  • Dwóch na pięciu Polaków (41%) uważa, że Ukraińcy w Polsce spowodowali gorszy start dla młodych ludzi na rynku pracy, przy czym co piąty Polak (19%) zdecydowanie tak sądzi.
  • Dwóch na pięciu Polaków (40%) uważa, że Ukraińcy zabierają Polakom miejsca w szpitalach i przychodniach, przy czym co piąty Polak (20%) zdecydowanie tak sądzi.
  • Co trzeci Polak (33%) uważa, że Ukraińcy zabierają Polakom miejsca w szkołach i uczelniach, przy czym co siódmy Polak (14%) zdecydowanie tak sądzi.
  • Co czwarty Polak (26%) sądzi, że dla Polski najlepsze byłoby wycofanie poparcia dla Ukrainy.
  • Trochę mniej niż co piąty Polak *(19%) wyraża obawę przed wojną i wejściem do Polski Rosjan.

 

W obszarze wojny i uchodźców znacznie częściej, niż pozostałe grupy zaniepokojone są kobiety, osoby młode, słabo wykształcone i mieszkańcy wsi, osoby ostrożne w kontaktach z innymi oraz nieufne oraz deklarujące, że są osobami bardzo religijnymi.

 

Zaniepokojenie rzadziej wyrażają osoby o poglądach lewicowych i prawicowych, częściej zaś o poglądach centrowych.

 

Po więcej informacji zapraszam do kontaktu

Janusz Sielicki

janusz.sielicki@ircenter.com

mobile +48 502 196 061

********.

Badanie zrealizowane przez agencję IRCenter na próbie reprezentatywnej Polaków n=1001, w wieku 18 lat i więcej w dniach 1-3 kwietnia 2023 na licencjonowanym panelu badawczym.

Podsumowanie wyników także w formie infografiki.

 

 

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email