CZY POLACY CZEKAJĄ NA SZCZEPIONKĘ PRZECIWKO COVID-19? NAJNOWSZE WYNIKI.

Czy Polacy czekają na szczepionkę przeciwko COVID-19? Najnowsze wyniki.

O tym, że już zaraz będziemy mieli szczepionkę przeciwko koronawirusowi mówią chyba wszystkie rządy, WHO, lekarze, media i tak dalej. Masowe szczepienie ma nam pozwolić zakończyć pandemię i wrócić do normalnego „życia”.

A czy Polacy także czekają na szczepionkę? Czy jak już będzie dostępna to zaszczepimy się masowo?

Zapytaliśmy o to i odpowiedź jest zaskakująca. Zaledwie 1/3 Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się, a 1/4 nie ma zdania na ten temat. Zaskakujące jest to, że aż 1/4 Polaków zdecydowanie nie chce się zaszczepić, a 1/6 raczej się nie zaszczepi. Czyli 42% dorosłych mieszkańców naszego kraju nie planuje szczepienia. Ten wynik pokazuje, że mamy jako społeczeństwo spory problem, gdyż jeśli szczepienie nie będzie obowiązkowe, a rządowi i mediom nie uda się do tego przekonać większej części społeczeństwa, to nie rozwiążemy problemu odporności zbiorowej i epidemia zostanie z nami na dłużej. Pozostaje otwartym pytanie dlaczego mimo powszechnego namawiania do szczepień, ta komunikacja jest tak nieskuteczna? Czyżby niski stopień zaufania do źródeł?

Kim są zwolennicy szczepień na COVID-19?

Częściej są to kobiety (ponad połowa, 52%), osoby z wykształceniem wyższym (40%) i mieszkańcy największych miast, tych powyżej 500 tysięcy mieszkańców (43%), a także najstarsi Polacy, w wieku powyżej 65 lat (połowa, 49%).

Kim są przeciwnicy szczepień na COVID-19?

Częściej są to mężczyźni (ponad połowa, 51%), osoby z niższym wykształceniem (niemal połowa, 48%) i mieszkańcy wsi (także niemal połowa, 47%), a także osoby w wieku 18-24 lat (48%), 25-34 lat (ponad połowa, 55%) i 35-44 lat ( także ponad połowa, 52%).

Podsumowanie wyników także w formie infografiki.

Raporty

Aby pobrać raport wypełnij formularz

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email